Co tak naprawdę wykonuje agencja, której specjalizacją są odprawy celne?

W czasach, kiedy transport międzynarodowy jest tak mocno rozwinięty, wszelkie usługi dotyczące tej dziedziny są wysoce pożądanymi. Klienci poszukują najwyższej jakości obsługi celnej, stąd sporym zainteresowaniem mogą pochwalić się renomowane agencje celne.

Na co możemy liczyć podczas współpracy z agencją celną?

Pierwszym krokiem jest zdecydowanie odnalezienie dobrej firmy, dla której odprawy celne to coś, w czym się specjalizuje. Warto zwrócić uwagę na to, czy dane przedsiębiorstwo posiada status AEO, ale też czy posiada ono dość atrakcyjne ceny.

Każda firma stara się, aby oferowane usługi odpowiadały aktualnie obowiązującym rynkowym wymaganiom. Mając to na względzie, dobra agencja zaoferuje kompleksową obsługę paczek, usługi dotyczące magazynu, ale też bardzo istotną reprezentację klienta przed odpowiednim Urzędem Celnym. Niekiedy istotne jest też wszystko to, co związane z podatkami celnymi, co może oznaczać zajęcie się takimi kwestiami jak np. akcyza oraz taryfikacja. Oczywiście, flagą usługą jest także tranzyt.

Odprawa celna to proces, w którym musimy zająć się przygotowaniem wielu dokumentów. Pobierany jest podatek oraz cło. W wypadku zarówno eksportu, jak i importu musimy dopełnić wielu formalności związanych z odprawą. Miejmy świadomość, że niedopilnowanie choćby jednego z nich, może uniemożliwić transport.

Odprawa celna, czyli wszystko to, co oznacza ten proces

Każda odprawa celna wymaga od nas zajęcia się konkretnymi czynnościami, które są niczym innym, jak obowiązkiem. Nie można przy tym zapomnieć, że wszystko musi być wykonane zgodnie z narzuconymi zasadami. Towar podlega sprawdzeniu i kontroli, by wszystko było zgodne z umowami międzynarodowymi oraz z obowiązującym prawem. Ponadto, kontrola obejmuje niekiedy jedynie część towaru, a czasami całość. Jeśli proces przebiegnie prawidłowo, możliwe będzie kontynuowanie transportu towaru.