Jak odpowiednio dobrać odżywkę do włosów, ze względu na ich rodzaj?

Szampon oraz odżywka to duety niezbędny, gdy chcemy zadbać o dobrą kondycję naszych włosów. Każda osoba wyjątkowo dbająca o swoją fryzurę zdaje sobie sprawę, jak wiele dodatkowych zabiegów mogą wymagać włosy z różnymi problemami, a specjalne maski, kuracje oraz oleje, stanowią tylko część elementów, składających się na kompleksową pielęgnację włosów.

Warto pochylić się nad doborem najlepszej odżywki do włosów, gdyż sporo osób ma z tym trudności. Kiedy dokonamy niewłaściwego wyboru, ciężko oczekiwać jakichkolwiek efektów. Pamiętajmy o tym, że dobra odżywka do włosów, to gwarancja tego, że nasza fryzura zyska połysk, witalność oraz odżywienie.

Włosy normalne

Normalne włosy to takie, przy których nie wymaga się specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Posiadają one gładką strukturę, nasada się nadmiernie nie przetłuszcza i posiadają naturalny blask. Najczęściej wystarczy tutaj dobry szampon wraz z nawilżającą odżywką, która nie będzie obciążała fryzury. Tego typu odżywka, powinna przynosić nawilżenie, a zatem utrzymanie prawidłowego poziomu wilgoci, przy czym podkreślać naturalny połysk włosów. Odpowiednie będą tutaj odżywki bez spłukiwania, a zwłaszcza wtedy, gdy nasze włosy nie są problematyczne. To co jest istotne to fakt, że włosy normalne uwielbiają nawilżenie i równowagę.

Włosy mieszane

Mieszane włosy, bywają nieco problematycznym gatunkiem. Mimo walki z przetłuszczającą się nasadą, często występują też suche końcówki. Konieczny jest wówczas dobór szampony do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do jej jakości. Mieszane włosy dobrze współpracują z kosmetykami mocno nawilżającymi i regenerującymi te przesuszone włosy. W wypadku suchych końcówek, najlepiej postawić na olejki i kremy do włosów, których się nie spłukuje. Dla tego rodzaju włosów ważny jest balans, odpowiednie nawilżenie, a przy tym ochrona końcówek emolientami.

Włosy kręcone

Kręcone włosy skłonne są do przesuszania się, matowienia i puszenia, a to ze względu na swą wysokoporowatą strukturę. Wymagana jest tutaj ogromna dawka nawilżenia, ale też składniki, które podkreślą elastyczność loków. Kosmetyki do włosów kręconych mają wygładzać, odżywiać oraz ujarzmiać puszenie. Warto sięgać po odżywki zawierające humektanty, będące składnikami mocno nawilżającymi, a także protein, które cechuje działanie odbudowujące.

Włosy cienkie

Cienkie włosy dzielą się na te gęste, ale też na delikatne, rzadkie stopniowo cieniejące. Z tym drugim przypadkiem, najczęściej mamy do czynienia podczas chorób na tle hormonalnym skórnym, łojotoku, czy też wypadania. Konieczne jest wstępne unormowanie procesów skóry głowy, a kolejno odżywianie włosów. Dodatkowe obciążenie będzie źle wpływać na każdy rodzaj cienkich włosów. Odżywki dedykowane włosom tego typu, powinny nie tylko nawilżać końce, ale też nadawać objętości fryzurze. Im mniej włosów na naszej głowie, tym bardziej powinniśmy unikać różnych kosmetyków bazujących na olejach. Kiedy nasza skóra głowy przejawia tendencję do przetłuszczania, odżywkę warto stosować na same końcówki.

Włosy suche

W wypadku włosów suchych oraz przesuszonych, konieczna jest bardzo silna porcja nawilżenia, a także wzmocnienia struktury każdego pojedynczego włosa. Zwykle w wypadku suchych włosów, mamy do czynienia z tymi kręconymi, mieszanymi, a także farbowanymi. Te najczęściej w wyniku zabiegów chemicznych i z uwagi na swą budowę, szybciej niż inne tracą swój połysk, gładkość oraz elastyczność. Nie lada wyzwaniem jest odpowiednia pielęgnacja suchych włosów, a stosowanie prawidłowej odżywki po każdym myciu, jawi się tutaj jako obowiązek. Kluczowym aspektem podczas wyboru odżywki dla włosów suchych jest to, aby były one regenerujące, wzmacniające, a także silnie nawilżające. Najlepiej, kiedy na opakowaniu produktu widnieje informacja, że przeznaczony jest on do włosów przesuszonych, zniszczonych, bądź też pozbawionych blasku.

W drogeriach i sklepach znajdziemy wiele różnych kosmetyków, a będą to także bardzo cenione naturalne odżywki do włosów. Ich skład pochodzi w stu procentach z natury, dlatego te będą znacznie bardziej bezpieczne i delikatnie odbudują, wzmocnioną i nadadzą witalność naszym włosom.