Najważniejsze informacje na temat odpraw celnych

Odprawa celna jest procedurą nie do uniknięcia wśród osób decydujących się na import lub eksport towarów. Warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej, aby w przypadku przekraczania granicy nie zostać zaskoczonym, którąkolwiek z przeprowadzanych procedur.

Odprawa celna – o czym musisz pamiętać?

Aby bez najmniejszych problemów przechodzić przez odprawy celne warto być na bieżąco z wszelkiego rodzaju przepisami i ustawami dotyczącymi importu i eksportu towaru. Warto korzystać z usług, jakie oferuje doradztwo celne, aby mieć pewność, że rodzaj działalności, jaką prowadzimy są w pełni zgodne z prawem. Jednym z najważniejszych zadań, jakie należy do importera jest sporządzenie zgłoszenia celnego. Możesz tego dokonać na wiele różnych sposobów, również w formie elektronicznej. Wbrew pozorom zgłoszenie nie zajmie wiele Twojego czasu, a może zaoszczędzić go bardzo wiele podczas przekraczania granicy.

Odprawa celna – jakie dokumenty musisz posiadać?

Oprócz zgłoszenia celnego musisz również dokonać wszelkich innych ważnych formalność. Nie zapomnij zgromadzić odpowiednich dokumentów potrzebnych do sprowadzenia towaru zza granicy. W dokumentacji powinna znaleźć się wartość towaru, która powinna zostać przedstawiona na podstawie faktury. Faktura ta również powinna spełniać szereg wymogów. W dokumencie muszą znaleźć się: numer i data jego wystawienia, pełne dane kupującego oraz sprzedającego, nazwa i opis przewożonego towaru, kwota do zapłaty, a także informacja o kraju pochodzenia towaru. Nie czuj się również zaskoczony, kiedy będzie wymagana od ciebie specyfikacja towarów i certyfikat potwierdzający jego skład. Upewnij się również, że przewożony produkt nie podlega akcyzie.

Import towaru nie jest tak prostym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Dlatego też pomoc specjalisty w wielu przypadkach możesz okazać się nieoceniona. Postaw na doradztwo celne, aby mieć pewność, że na każdym roku postępujesz zgodnie z prawem.