Półfabrykaty do biżuterii – jakie rodzaje znajdziemy w sklepach?

Niezbędnym elementem do tworzenia biżuterii handmade są półfabrykaty. Jakie ich rodzaje są dostępne, w jaki sposób można je wykorzystać i gdzie znajdziemy ich największy wybór?

Do czego służą półfabrykaty do biżuterii?

Biżuteria półfabrykaty to specjalne elementy, które są niezbędne do tworzenia biżuterii handmade. Są to wszystkie akcesoria, dzięki którym kolczyki, wisiorki i naszyjniki zyskują odpowiednią bazę pod elementy dekoracyjne. Pozwalają też na ich wygodne noszenie i często podkreślają ich ozdobny charakter dzięki dodatkowym zdobieniom.

Półfabrykaty zazwyczaj są wykonywane ze srebra lub metalu. Jest to bardzo szeroka grupa produktów, w której znajdziemy takie elementy, jak zapięcia do łańcuszków czy metalowe bazy pod biżuterię. Zazwyczaj są to akcesoria, które przede wszystkim pełnią funkcję praktyczną, jednak mogą być także dodatkową ozdobą biżuterii. Są wykonywane w różnych stylach, dlatego na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór półfabrykatów.

Jakie rodzaje półfabrykatów znajdziemy w sklepach?

Półfabrykaty do biżuterii to wiele różnorodnych elementów, z których każdy ma nieco inną funkcję i sprawdza się przy realizacji projektu różnych ozdób. Choć jest to bardzo szeroki zakres produktów, można wyróżnić kilka najważniejszych ich typów, po które najczęściej sięgają twórcy biżuterii handmade.

Pierwszą kategorią półfabrykatów do biżuterii są wszelkiego typu łańcuszki, które często wykorzystuje się jako bazę pod bransoletki czy wisiorki. Łańcuszki są bardzo eleganckie i estetyczne, ceni się je także za wytrzymałość i możliwość doczepienia do nich najróżniejszych elementów ozdobnych. W sklepach z akcesoriami do biżuterii zazwyczaj są dostępne w metrowych długościach, dzięki czemu twórca może wykorzystać je do wykonania nawet całego zestawu ozdób. Można znaleźć łańcuszki o różnej wielkości i kształcie oczek, występujące w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwoli na dopasowanie ich do każdej biżuterii.

Bardzo często wykorzystuje się także takie półfabrykaty do biżuterii, jak zapięcia. Są to drobne elementy, które pozwalają na zamknięcie łańcuszka lub innego materiału, na którym zamieszczone zostały ozdoby, dlatego często wykorzystuje się je w bransoletkach oraz wisiorkach. Dostępne są zapięcia karabińczyki, zegarkowe, magnetyczne, typu slide oraz wiele innych modeli, różniących się zastosowanym mechanizmem i kształtem. Mogą występować w wersji prostej, pasującej do każdej biżuterii oraz zdobionej, nadającej ozdobom wyjątkowego charakteru.

Kolejnym często stosowanym półfabrykatem są sztyfty i bigle do kolczyków. Są to drobne elementy, dzięki którym można zawiesić kolczyk w uchu. Sztyfty wykorzystuje się zazwyczaj do drobnych kolczyków, natomiast bigle – do długich. Obie formy mogą mieć różne kształty i zastosowane zapięcia lub zabezpieczenia. Dobiera się je zazwyczaj do estetyki, kształtu oraz wielkości kolczyków.

Przy tworzeniu biżuterii wykorzystuje się również często druty, które umożliwiają tworzenie baz pod bransoletki i inne ozdoby. Dostępne są druty metalowe, ze stali nierdzewnej oraz miedziane, dodatkowo można znaleźć także druty z pamięcią.

Wśród półfabrykatów do biżuterii wyróżniają się szczególnie metalowe bazy pod ozdoby. W tej kategorii produktów znajdziemy wiele elementów, znacznie różniących się między sobą. Zaliczają się do niej np. gotowe bazy pod bransoletki, które posiadają już odpowiedni kształt – zadaniem twórcy jest odpowiednie ich ozdobienie, aby stworzyć unikalną biżuterię. Do baz zalicza się także pojedyncze elementy, które można połączyć z innymi półfabrykatami, a następnie odpowiednio ozdobić. Mogą to być również takie produkty, jak kółka do breloków, geometryczne kształty, bazy pod kolczyki-koła, bazy pod broszki czy bazy do kaboszonów.

W tej kategorii znajdziemy także ćwieki, które służą głównie do ozdabiania skórzanych bransolet i pasków. Również są dostępne w najróżniejszych rozmiarach i kształtach.

Wszystkie półfabrykaty do biżuterii można znaleźć w sklepach z akcesoriami do biżuterii. Dostępne są tam najróżniejsze produkty od najlepszych na rynku producentów.