Czy aukcje leasingowe to szansa na pozyskanie atrakcyjnego i taniego samochodu?

Kiedy powiemy znajomym, że zamierzamy zakupić auto, które było użytkowane przez firmę, wielu z nich pewnie będzie odradzać nam to rozwiązanie. Prawa jest jednak taka, że tym sposobem możemy nabyć samochód w bardzo atrakcyjnej cenie. Co warto wiedzieć, przed nabyciem pojazdu na aukcji leasingowej i na jakie kwestie powinniśmy szczególnie zwracać uwagę?

Istnieje wiele stereotypów dotyczących samochodów poleasingowych, stąd klienci podchodzą do nich raczej sceptycznie. Fakty są jednak takie, że pod wieloma względami może to być bardzo korzystna opcja, o wiele lepsza od zakupu w komisie, bądź od osoby prywatnej. Kiedy na firmowy samochód powoli kończy się już leasing aukcje bywają jedną ze świetnych okazji, aby przedsiębiorstwo odzyskało sporą część zainwestowanych w pojazd pieniędzy.

Wyjątkowo niska cena, jak za prawie nowy samochód!

Samochody poleasingowe to nie są stare pojazdy, ich przedział wiekowy to od 3 do 5 lat, dlatego z powodzeniem mogą jeszcze dość długo posłużyć. Mimo tego, że faktycznie ich przebieg może być naprawdę spory, jak na ten wiek auta, ich stan techniczny oraz wizualny będzie prawdopodobnie zadowalający. Co więcej mamy pewność, że dostajemy samochód, który serwisowany był u renomowanych usługodawców.

Dokładnie wiemy co kupujemy

Pojazdy leasingowane naprawiane są przez ASO, dlatego klienci mają gwarancję usług najwyższej jakości. Takie samochody zawsze mają udokumentowany przebieg oraz całą historię serwisowania. Pamiętajmy o tym, że kupując samochód w komisie lub od osoby prywatnej, nigdy nie wiemy czy pojazd nie posiada żadnych ukrytych usterek, a nawet czy nie doszło do cofnięcia przebiegu.

Czy poleasingowe samochody to te, które są najmocniej wyeksploatowane?

Spotkamy się niekiedy ze stwierdzeniami, że samochody służbowe jeżdżą bardzo dużo, a ich eksploatacja jest dość intensywna. Pamiętajmy jednak, że nie tylko na aukcjach leasingowych będziemy mieli do czynienia z pojazdami w takim stanie. Co więcej, od prywatnych osób i w komisach często dostaniemy takie auta, których jedynym przeznaczeniem jest złomowisko.

Pracownicy trudzący się w handlu, dostają do użytku samochody z segmentu B i C, stąd takie auta rzeczywiście będą posiadać spory przebieg. Przedstawiciele handlowi muszę bardzo dużo podróżować i stąd tak to wygląda. Podzespoły mogą zużywać się przedwcześnie i wcale nie musi to oznaczać nadmiernej eksploatacji, a nieprawidłowego użytkowania. Świadczyć o tym będą chociażby porysowane na elementarz wnętrza oraz na lakierze, a także na przetartej tapicerce.

Firmowi pracownicy, obejmujący wyższe stanowiska, najczęściej korzystają z pojazdów luksusowych, których wyposażenie jest niezwykle bogate. Uznaje się, że na aukcji leasingowej lepiej zdecydować się na takie auto, niż na to po handlowcu. Argumentem będzie tu m.in. niski przebieg oraz stan wizualny. Takie osoby po prostu rzadziej korzystają ze swoich pojazdów, dlatego te są o wiele mniej wysłużone.