Każdy odpowiedzialny podróżnik na pewno słyszał o ubezpieczeniu kosztów leczenia

Jedziesz na długo wyczekiwane wakacje i postanowiłeś się po raz pierwszy ubezpieczyć? Świetnie! Chciałbyś to zrobić świadomie i słyszałeś, że należy zwrócić uwagę na koszty leczenia? Nie wiesz jednak od czego zacząć. Podpowiadam na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Czym w ogóle jest ubezpieczenie kosztów leczenia? Najprościej mówiąc są to wszystkie koszty związane z udzieleniem pomocy w razie problemów ze zdrowiem za granicą, które towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa w ramach posiadanej polisy.

Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala co wchodzi w zakres kosztów leczenia danej polisy. Wiele z tych świadczeń powtarza się we wszystkich typach ubezpieczenia, bez względu na towarzystwo i wewnętrzne regulacje. Część towarzystw nie pokrywa kosztów leczenia, np. wypadków lotniczych, osób powyżej 70. roku życia czy ataków terrorystycznych.

Pokrywane w ramach kosztów leczenia wydatki można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy usług typowo medycznych udzielanych przez specjalistyczne służby i możemy do niej zaliczyć: nagle wizyty lekarskie (domowe i w gabinetach), badania medyczne i niezbędne porady i konsultacje, doby spędzone w szpitalu (z opieką i wyżywieniem) oraz zabiegi i operacje, transport sanitarny (ambulansem, śmigłowcem) również jak transport powrotny pacjenta do kraju, nagle ratownictwo (czasem jest zaliczane jako osobny element ubezpieczenia) na lądzie, morzu, w górach oraz jaskiniach, zakup leków, środków opatrunkowych oraz innych akcesoriów medycznych.

Druga grupa to tzw. usługi około medyczne, niedotyczące bezpośrednio wydatków na leczenie, ale z nimi związane. Należą do niej między innymi: organizacja pobytu dla osób towarzyszących ubezpieczonego, organizacja przyjazdu i pobytu bliskich na czas hospitalizacji, opieka nad małoletnimi dziećmi towarzyszącymi ubezpieczonemu, usługi informacyjne (np. gdzie znajduje się najbliższy szpital, co zrobić w razie wypadku itp.), pomoc tłumacza.

Usługi te mogą różnić się w zależności od oferty danego ubezpieczyciela. Warto więc zawsze zapoznać się z OWU przed lub po zakupie polisy, dzięki czemu dowiesz się, co dokładnie zapewnia Twoja polisa.

Choć na pierwszy rzut oka wybór odpowiedniego ubezpieczenia kosztów leczenia wydaje się nieco skomplikowany, to nie zajmuje wiele czasu. Musisz tylko dopasować sumę gwarantowaną do wysokości kosztów leczenia w kraju, do którego wyjeżdżasz i sprawdzić, czy Twój stan zdrowia lub charakter podróży nie wymagają dodatkowych rozszerzeń. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana polisa zapewnia również ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. Porównaj ceny i podróżuj bezpiecznie.